Elektrikli Şarj İstasyonları Ne Kadar Yaygın?

Son yıllarda; elektrikli araçların geliştirilmesi, üretiminin artması elektrikli araçlara olan ilgiyi arttırdı. Fakat bu araçların ana unsuru olan şarj istasyonu ülkemizde ne durumda ?

Otomotiv pazarında hızlıca yerini alan ve sayıları günden güne artarak devam eden elektrikli araçlar merak unsuru oldu. Peki elektrikli araba konseptini bu kadar kullanışlı kılan ve hızla yayılmasını sağlayan nedenler nedir?

  • Yakıt maliyetinin benzine kıyasla çok az olması
  • Çevre dostu olması
  • Geleceğin teknolojisi olması

Elektrikli araçların faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız web sitemizdeki diğer bloglara göz atabilirsiniz.

Akıllardaki asıl soruya gelelim! Elektrikli araçların ülkemizde yeni yeni yaygınlaşması üzerine ilk kaygı tabii ki şarj istasyonlarının ulaşılabilirliği.

Özellikle ülkemizin son yıllarda teşviklerini arttırması, insanların daha çok elektrikli araçlara yönlenmesiyle istasyon sayılarında bir hayli artış olmaya devam ediyor.

2019 yılında ülkemizde, 1126 şarj istasyonu varken bu sayı 2022 de 3036’ya yükseldi. Önümüzdeki bir yıl içinde bu rakamın 12.500’lere kadar çıkacağı öngörülüyor.

Ülkemizdeki şarj istasyonlarının 3’te 1’i İstanbul’da yer almaktadır. İstanbul’da toplam 1265 şarj istasyonu bulunmaktadır. Ankara’da 320, İzmir’de 235, Antalya’da 132, Muğla’da 128 şarj istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonların çoğu AVM, site ve benzinliklerde bulunmaktadır.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram, ülkemizdeki ilk elektrikli araç şarj ünitesinin kurulumunun 2008 yılında olduğunu ve 81 ilimizde de şarj istasyonu bulunduğunu belirtti.

Bunların dışında elektrikli araçların bir diğer güzelliği tabii ki evinizde şarj imkanı tanınması. Tıpkı uyumadan önce telefonunuzu şarja takar gibi aracınızı da şarja takıp sabah rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Üstelik kurulum birkaç saat gibi kısa sürelerde yapılmakta!  Evde şarj ettiğinizde gelecek elektrik faturasıyla benzin maliyetlerini kıyasladığınızda ise ulaşım maliyetlerinizin ne kadar düştüğünü göreceksiniz. Kısacası elektrikli araçlar zaman ve maliyet bakımından fosil yakıtlı araçlardan bir hayli üstün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Şimdi Ara