Elektrikli Araca Geçmeyi Mi Düşünüyorsunuz?

1 .Maliyetler

Aracınızı bir gecede evde şarj edebilmeniz için isteyebileceğiniz elektrikli araba şarj cihazının maliyeti vardır.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vergi yönetmelikleri gereği elektrikli taşıtlara oldukça fazla teşvik bulunmaktadır. Bunlardan biri de ÖTV indirimi. Bunun gibi avantajlardan yararlanarak elektrikli araç deneyiminizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken en önemli şey? Peşin maliyetler denklemin yalnızca bir parçasıdır. Bakım maliyetleri bir başka büyük faktördür. Elektrikli arabaların önemli bir avantaj sunduğu yer burasıdır. Yağ değişimi olmadan ve daha az hareketli parçaya sahip tamamen temiz çalışan bir motorla elektrikli araba çok daha az bakım gerektirir. Ortalama maliyetlere bakıldığında elektrikli araçların toplam bakım maliyetlerinin benzinli araçlardan %40 daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Sonra bu aralıklara ulaşmanın maliyetinin ne olacağı sorusu var. Ve bu noktada, özellikle aracınızı bir gecede evde şarj edebiliyorsanız, elektrikli arabaların sağlam bir avantajı vardır. Ya da halka açık hızlı şarj cihazları kullanıyor olsanız bile, bu analize göre, şarjınızı 100-200 tl’ye fulleyebilirsiniz.

2 .Sürüş tecrübesi

Elektrikli bir arabanın temel çalışması, bir içten yanmalı motorlu araçtan farklı değildir. Bir direksiyonunuz, onu harekete geçirmek için bir gaz pedalınız, onu durdurmak için bir fren pedalınız vardır.

Ancak bir elektrikli arabanın gerçek hissi oldukça farklıdır. Elektrik motoru neredeyse sessiz olduğu için motorun gürültüsünü duymazsınız. Ve araba çok sessiz olduğu için dışarıdaki yoldan daha fazla ses duyabilirsiniz.

3. Menzil

Benzinli bir arabada dolu bir depoya karşı bir elektrikli arabayla tam şarjla ne kadar ileri gidebilirsiniz? Biliyoruz ki gününüze veya yolculuğunuza kesintisiz ve özellikle de oyalanma korkusu olmadan devam edebilmek istiyorsunuz!

Ortalama olarak, içten yanmalı araçlar daha fazla menzil sağlar. Ancak teknoloji geliştikçe bu menzil farkı kapanmaktadır.

Ancak elektrikli araba üreticileri, pillerinin sağladığı aralıkta büyük adımlar atıyor. Örneğin, tam şarjlı bir SkywellET5 ile 560 km yol gidebilirsiniz. Her benzin istasyonunda elektrik şarj istasyonlarının da artık olduğunu göz önünde bulundurursak popüler elektrikli arabaların gerçek aralığını karşılaştıran harika bir çalışma.

4.Sürdürülebilirlik

Sıfır emisyon, elektrikli araç tartışmalarında en sıcak konulardan biridir. Elektrikli arabalar sıfır emisyonlu araçlardır. Her gün, gaz yerine elektrik kullanarak, önemli co2 emisyonlarının atmosfere girmesini ve iklim krizine katkıda bulunmasını engelliyorsunuz.

5.Yakıt ikmali

Şarjdan yakıt ikmali olarak bahsetmek garip görünüyor, ancak karşılaştırma uğruna, söyleyeceğimiz şey bu. Elektrik ve gaz arasındaki son büyük farktır.

Bu arada, şarj etmeniz gereken süre, şarj cihazının türüne, pilinizin ne kadar düşük olduğuna ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. Ancak birkaç dakikada şarjınızı doldurarak yolunuza devam edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Kimsenin elektrikli sürüşün diğer tüm büyük avantajlarını kaçırmasını istemiyoruz! Elektrikli arabalara ve şarj istasyonlarına karşı bilinmezlik her geçen gün azalıyor. Talep arttıkça yaygınlaşacak olan elektrikli arabanın maliyetleri de bununla orantılı azalacaktır.

Skywell ET5 ise elektrikli arabaya yatırım yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Şimdi Ara