Elektrikli Araç Almak Mantıklı Mı?

Akıllardaki ilk soru: Yakıt Maliyeti

Her geçen gün artan benzin fiyatları birçok insanı elektrikli araç almayı düşünmeye sevk etti. Peki elektrikli araç sahibi olmak gerçekten mantıklı mı? Gelin birlikte elektrikli araç satın almanın hayatınıza kısa ve uzun vadede ne kolaylıklar sağlayabileceğine göz atalım.

Öncelikle akıllardaki ilk soru elektrikli araçların yakıt maliyetinin benzin maliyetine kıyasla ne kadar avantajlı olduğu. Günümüz benzin fiyatlarıyla tam depo doldurmak ile tam bataryayı doldurmak arasında yaklaşık 5 katı fiyat farkı ortaya çıkıyor. Uzun vadeli düşünecek olursak azımsanmayacak derece, elektrikli araçların benzinli araçlara oranla çok daha cep dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece yakıt fiyatlarıyla değil, bakım maliyetleri açısından da elektrikli araçlar çok daha tasarruflu. Elektrikli araçlarda daha az parça ve yağ kullanılması nedeniyle bakım maliyetleri oldukça azalıyor. Elektrikli araçlarda yağ değişimine gerek kalmıyor ve benzinli araçlardaki gibi içten yanmalı motorun bozulma endişesi olmuyor. Tüketici raporlarına göre elektrikli araçlara geçenlerin bakım ve onarım giderinde %50 tasarruf sağladığı yönünde.

Hem düşük maliyetli hem çevre dostu!

  • Elektrikli araçlar, egzoz emisyonu üretmez ve üretim sürecinde çevre dostu malzemeler kullanılır.
  • Üretim sürecini de hesaba kattığınızda, bir elektrikli aracın ömrü boyunca ortaya çıkardığı sera gazı emisyonları, benzinli araçtan yayılan ortalamalardan çok daha düşüktür.
  • Yapılan çalışmalar elektrikli araçların artmasıyla hava kalitesinin çok daha iyi olacağını söylüyor.
  • Bunların dışında elektrikli araçların oldukça sessiz olması şehri gürültü kirliliğinden de kurtarıyor.

Evde Yakıt İmkânı!

Ev tipi sarj cihazıyla, elektrikli aracınızın bataryasını doldurmak için, sarj istasyonlarını ziyaret etmenize gerek kalmaz. Bu sayede benzin istasyonlarına gitmekle harcayacağınız vakti sevdiklerinize ayırabilirsiniz. Siz evinizde uyurken, bırakın bataryası kendi kendine dolsun!

Dünya’da ve Türkiye’de Elektrikli Araç Kullanımı Hızla Yükseliyor!

2019 yılında ülkemizde 1176 elektrikli araç, 1126 sarj istasyonu vardı. Yalnızca 3 yılda bu sayı 6333 elektrikli araca ve 3036 sarj istasyonuna yükseldi. Raporlar 2023 yılı itibariyle bu rakamların 75.000+ araca ve 12.500+ sarj istasyonuna kadar ulaşacağını gösteriyor.

Dünya’da da durum tabii ki farklı değil. Hatta Avrupa Birliği’nde benzinli ve dizel otomobil satışlarının 2035 itibariyle yasaklanması, elektrikli araçlara olan talebi bir hayli arttırdı. ABD’de de devlet teşvikleriyle otomobil pazarı elektrikli araçlara kayıyor.

Skywell ET5 520 km menzili, üstün mühendislik tecrübesi ve şık tasarımıyla gözde elektrikli araçlarda yerini koruyor. Tüm Dünya’da özellikle pandemiyle birlikte elektrikli araçlara olan talep artmışken sizin de Skywell ile tanışma vaktiniz çoktan geldi. Maddi ve manevi, sizin her zaman yanınızda olacak bu teknoloji harikası elektrikli otomobille tanışmak için Skywell Enes Auto bayimizde test sürüşü yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Şimdi Ara